Speciální okenní skla vás ochrání proti horku

Napsal dne 21. 12. 2011

 

Když je venku příliš velké horko, snažíme se ochladit jak se dá.

 

Jednou z možností, jak si zachovat příjemnou teplotu uvnitř domu, je pořídit si klimatizaci. Toto řešení má ale i své nevýhody. První z nich je ta, že její provoz poměrně zatíží náš rodinný rozpočet. Druhou nevýhodou klimatizací je to, že někteří lidé, například alergici, je nemohou používat ze zdravotních důvodů.

 

Další možností je pořídit si do oken speciální skla, která odrážejí sluneční záření a do domu tak pustí mnohem méně tepla. Jedná se o technologii nazvanou Hot Mirror, neboli Tepelné zrcadlo. Tato technologie se poprvé začala využívat na čelní autoskla a poté i pro velké zasklené kancelářské budovy, které měly v létě tendence k přehřívání. Nyní už je tato technologie dostupná i pro okna rodinných domů.

 

Princip tepelných zrcadel spočívá v tom, že v prostoru mezi skly je umístěna pokovená folie odrážející sluneční záření. Jejich funkci oceníme nejen v horkém létě, ale i v zimě, kdy fólie zamezuje úniku tepla z domu směrem ven. Proto se tepelná zrcadla využívají i pro úsporné domy.

 

Odborníkem na nízkoenergetické domy je společnost Ekonomické stavby, která nabízí specializovaný program nazvaný Nízkoenergetický dům.